Poczta IOd IOd | En | Wersja dla osób słabowidzących

Wydarzenia -> Aktualności


Notice: Undefined index: page in /var/www/html/stronaiod/strona/newsAll.php on line 80

Planowane:

Spotkanie „Cyfrowa radiografia i tomografia komputerowa w przemyśle"

W dniach 13-14.06.2016 w krakowskim Instytucie Odlewnictwa odbyło się zorganizowane przez Casp System Sp. z o.o. oraz YXLON International GmbH spotkanie „Cyfrowa radiografia i tomografia komputerowa w przemyśle". Spotkanie było podzielone na dwie części. W czasie części teoretycznej zaprezentowano najnowsze rozwiązania w zakresie przemysłowej radiografii cyfrowej oraz CT. W części praktycznej przy użyciu systemu Y.MU2000-D badano odlewy i analizowano wyniki badań, co było wstępem do wielu ciekawych dyskusji. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Instytutu Odlewnictwa oraz firm z branży odlewniczej, motoryzacyjnej i lotniczej.

Dziękujemy uczestnikom spotkania za przybycie oraz wiele ciekawych dyskusji. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się nawiązać owocną współpracę. Dziękujemy również pracownikom Instytutu Odlewnictwa za możliwość organizacji spotkania oraz okazaną pomoc i życzliwość.

Informujemy również, że do 28.06.2016 r. w Budynku Technologicznym krakowskiego Instytutu Odlewnictwa będzie posadowiony system rentgenowski z opcją tomografii komputerowej - Y.MU2000-D.

System cechuje szybkość i precyzja w działaniu, przez co idealnie nadaje się między innymi do badań odlewów, złączy spawanych, kompozytów, ceramiki i wielu innych wyrobów.

Casp System Sp. z o.o. - dystrybutor systemów RT i CT firmy YXLON International GmbH, zaprasza przedstawicieli firm zainteresowanych bezpłatnym badaniem dostarczonych próbek do kontaktu z Panem Marcinem Matuszewskim, w celu umówienia terminu badań.

KONTAKT:

tel.kom.: +48 664733871

e-mail: marcin.matuszewski@casp.pl

więcej >>

Wizyta Pani Izabeli Żmudki Zastępcy Dyrektora Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych Ministerstwa Rozwoju

W dniu 4 maja 2016 Instytut Odlewnictwa gościł Zastępcę Dyrektora Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych Ministerstwa Rozwoju - Panią Izabelę Żmudkę.

W trakcie wizyty połączonej ze zwiedzaniem Laboratoriów, Zakładów i Centrów funkcjonujących w jednostce Dyrektor Instytutu Prof. dr hab. inż. Jerzy J. Sobczak przedstawił strukturę organizacyjną, dorobek pracowników naukowych oraz najważniejsze kierunki aktualnie prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych w Instytucie Odlewnictwa.

      

Nowości wydawnicze

Jerzy J. Sobczak: MISTRZ LEONARDO DA VINCI. INŻYNIER RENESANSU


"To wyjątkowa praca łącząca elementy głębokiego humanizmu z wiedzą inżynierską. Wprowadza Czytelnika w świat odległy, a zarazem tak bliski, dzięki współczesnym możliwościom tworzenia modeli i symulacji procesów i urządzeń".

Z recenzji prof. dr. hab. inż. Pawła Zięby

 

ISBN 978-83-941558-3-4

Objętość: 86 stron

Oprawa twarda

 

Daniel Szymonik: JAK SKUTECZNIE OPRACOWAĆ APLIKACJĘ O DOFINANSOWANIE PROJEKTU?
Studium na przykładzie projektów badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnych realizowanych przez jednostki naukowe w obszarze nauk technicznych i inżynieryjnych


"[...] Niniejsza publikacja w sposób przejrzysty i przystępny przybliża Czytelnikowi zagadnienia dotyczące aplikowania o wsparcie projektów B+R. Tematyka ta będzie interesująca zarówno dla doświadczonych praktyków, jak i dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z projektami. Dużą zaletą monografii jest syntetyczne omówienie najważniejszych zagadnień z zakresu poprawnych technik opisowych, budżetowania zadań projektu, tworzenia jego harmonogramu, jak również ciekawe wprowadzenie w świat podstawowych pojęć z zakresu finansów publicznych, zasad finansowania nauki, terminologii dotyczącej innowacyjności i gotowości startowej technologii, typologii badań naukowych etc. Szczególnie interesujace będą także fragmenty dotyczące kondycji sektora badań naukowych w Polsce. [...]".

Fragment recenzji prof. dr. hab. inż. Pawła Zięby

ISBN 978-83-941558-2-7

Objętość: 98 stron


Notice: Undefined variable: pasek in /var/www/html/stronaiod/strona/newsAll.php on line 37

Notice: Undefined variable: pop in /var/www/html/stronaiod/strona/newsAll.php on line 56
[ 1 ] 2 3 z 3 >>

Zakończone:

Złoty Medal i Dyplom XXI Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa w Kielcach

Złoty Medal i Dyplom XXI Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa w Kielcach dla Instytutu Odlewnictwa za "Innowacyjne stanowisko do badań korozji wysokotemperaturowej oraz oszacowania straty metalu w różnych środowiskach dla materiałów pracujących w sektorze energetycznym i lotnictwie".

 

Szkolenia z zakresu badań metalograficznych stopów odlewniczych

Szkolenia z zakresu badań metalograficznych stopów odlewniczych w 2016 r.

Szkolenie pt.: ANALIZA I INTERPRETACJA OBRAZÓW MIKROSKOPOWYCH MIKROSTRUKTURY STOPÓW  ŻELAZA - 20 czerwca 2016 r.

Szkolenie pt.: ANALIZA I INTERPRETACJA OBRAZÓW MIKROSKOPOWYCH MIKROSTRUKTURY STOPÓW METALI NIEŻELAZNYCH  - 21 czerwca 2016 r.

 

 

 

 

 

Honorowe Wyróżnienie IMIM PAN "TIBI POLONIA PER SCIENTIAM" dla prof. dr. hab. inż. Jerzego J. Sobczaka

Miło nam poinformować, że prof. dr hab. inż. Jerzy J. Sobczak otrzymał Honorowe Wyróżnienie Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN "TIBI POLONIA PER SCIENTIAM", które zostało przyznane za "ogromny, osobisty wkład w rozwój polskiego odlewnictwa, za umiejętne połączenie i wykorzystanie wiedzy i praktyki przemysłowej, za otwarty, humanistyczny umysł daleko wykraczający poza metalurgię i inżynierię materiałową, za wieloletnią współpracę i życzliwość".

więcej >>

ZŁOTY MEDAL Międzynarodowych Targów Poznańskich

ZŁOTY MEDAL Międzynarodowych Targów Poznańskich 2016 dla Instytutu Odlewnictwa za: "Stanowisko do oceny wysokotemperaturowej korozji materiałów w środowiskach agresywnych".

więcej >>

Pracodawca Przyjazny Pracownikom

W dniu 20 kwietnia 2016 r. Dyrektor Instytutu, prof. Jerzy Józef Sobczak odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy certyfikat VIII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli także udział: Wojciech Kolarski - Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Elżbieta Rafalska - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Piotr Duda - Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, Roman Giedrojć - Główny Inspektor Pracy oraz Zbigniew Żurek - Zastępca Przewodniczącego Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP.

 


więcej >>

Prof. dr hab. inż. Jerzy J. Sobczak dyrektorem Instytutu Odlewnictwa

Z dniem 1 kwietnia 2016 Wicepremier, Minister Rozwoju, Pan Mateusz Morawiecki powołał prof. dr hab. inż Jerzego J. Sobczaka na stanowisko dyrektora Instytutu Odlewnictwa.

Dr inż. Józef Turzyński członkiem Małopolskiej Rady Innowacji

Z dniem 23 marca 2016 r. Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa powołał dr. inż. Józefa Turzyńskiego, Zastępcę Dyrektora ds. Badawczo-Technicznych Instytutu Odlewnictwa, w skład Małopolskiej Rady Innowacji.

Patent US 9,242,292 B2 na wynalazek "Kompozycja warstwy ceramicznej do wytwarzania form i innych wyrobów"

Miło nam poinformować, że Instytut Odlewnictwa otrzymał decycję o przyznaniu patentu na wynalazek "Kompozycja warstwy ceremicznej do wytwarzania form i innych wyrobów" w Urzędzie Patentowym USA - nr patentu US 9,242,292 B2. Twórcy wynalazku: mgr inż. Zbigniew Stefański; dr hab. inż. Aleksander Karwiński, prof. IOd; dr inż. Irena Izdebska-Szanda.

Instytut Odlewnictwa i firma PREVAC sp. z o.o. laureatem Złotego Medalu 2016 – Wybór Konsumentów MTP

15 marca 2016 r. w Światowym Dniu Konsumenta odbyła się gala wręczenia nagród firmom, które zwyciężyły w plebiscycie Złoty Medal - Wybór Konsumentów 2016 zorganizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. W konkursie Wybór Konsumentów 2016 wzięły udział firmy, których produkty zostały nagrodzone przez Sądy Konkursowe MTP Złotym Medalem. W 2015 r. Złote Medale zostały przyznane 213 razy. W wyniku głosowania zwiedzających i internautów w plebiscycie tylko 26 produktów, uhonorowanych uprzednio Złotym Medalem, otrzymało prestiżową nagrodę Złoty Medal - Wybór Konsumentów. To ważne wyróżnienie zdobył m.in. Instytut Odlewnictwa wraz z firmą PREVAC sp. z o.o. za innowacyjny wynalazek: „Wysokotemperaturowe stanowisko do badań oddziaływania ciekłych metali i stopów z materiałami ogniotrwałymi (ciałami stałymi) w warunkach izotermicznych i nieizotermicznych".

 

więcej >>

Wizyta przedstawicieli General Electric

W dniu 1 marca 2016 r. Instytut Odlewnictwa odwiedzili przedstawiciele General Electric w osobach: Dr Raghav R. Adharapurapu, Lead Scientist (Metallurgist), Materials Modeling Lab., Manufacturing & Materials Technologies, John Welch Technology Centre (GE Global Research) z Bangalore, India oraz mgr Adam Gaik, Joining Engineer, Repair Development Center Polnad, Repair Technology CoE (GE Power & Water) z Warszawy. Na spotkaniu z dyrektorem naczelnym i innymi przedstawicielami IOd goście zapoznali się z kierunkami badań stanowiącymi wspólny interes naukowo-zawodowy oraz zwiedzili Instytut. Spotkanie zakończyło się deklaracją wspólnych działań nad intensyfikacją przyszłej współpracy badawczej.

 

Instytut Odlewnictwa "Solidną Firmą 2015"

Instytut Odlewnictwa otrzymał certyfikat "Solidna Firma 2015" w Programie Gospodarczo-Konsumenckim pod patronatem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Tytuł "Solidna Firma 2015" został przyznany Instytutowi Odlewnictwa za terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań oraz poszanowanie ekologii i praw konsumenckich.

Instytut Odlewnictwa "Pracodawcą Przyjaznym Pracownikom"

Miło nam poinformować, że Instytut Odlewnictwa otrzymał certyfikat w VIII edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" zorganizowanym przez NSZZ "Solidarność" pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Ogólnopolski Dzień Odlewnika

Sobczak J.J., Balcer E., Kryczek A.: Odlewnictwo polskie na tle odlewnictwa światowego. Stan aktualny i tendencje - (film do pobrania do slajdu nr 25) - Ogólnopolski Dzień Odlewnika, Kraków 2015.

Dane i analizy zawarte w niniejszej prezentacji zostały uaktualnione w oparciu informacje przedstawione w Modern Casting, December 2015.

Uchwała XXIV Forum Sprawozdawczego Elektorów Instytutów Badawczych

Z dużą satysfakcją informujemy, że podczas XXIV Forum Sprawozdawczego Elektorów Instytutów Badawczych, które odbyło się w Warszawie w dniach 22-23 czerwca 2015 r., został uchwalony wniosek zgłoszony przez Instytut Odlewnictwa:

„Forum zobowiązuje Radę Główną do działań na rzecz przywrócenia finansowania w ramach POIR projektów celowych dla MŚP w wersji realizowanej z wielkim sukcesem przez NOT".

Wspomniany postulat uzyskał poparcie Prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej Pani Ewy Mankiewicz-Cudny.

Treść przyjętej uchwały (pdf)

 

ZŁOTY MEDAL Międzynarodowych Targów Poznańskich

ZŁOTY MEDAL Międzynarodowych Targów Poznańskich dla Instytutu Odlewnictwa i PREVAC sp. z o.o. za: "Wysokotemperaturowe stanowisko do badań oddziaływania cieklych metali i stopów z materiałami ogniotrwałymi (ciałami stałymi) w warunkach izotermicznych i nieizotermicznych".